Kaffe med Uffe 3/2025: Unga röster i kommunalvalet 2025

Information om evenemanget

Startdatum
Slutdatum
Arrangör
Kommunförbundet

Välkommen på virtuellt morgonkaffe med Ulf Stenman, direktör för Kommunförbundets svenska verksamhet! Denna gång får vi höra från flera unga gäster om deras tankar inför kommunalvalet.

Endast var femte ung vuxen upplever att deras åldersgrupp är tillräckligt representerad i demokratin och politiskt beslutsfattande. Inför kommunalvalet den 13 april diskuterar vi hur kommunerna kan stärka ungas delaktighet och representation i lokaldemokratin.

Under denna halvtimme samtalar Uffe och hans unga gäster om:

  • Hur kan kommunerna bättre engagera unga i beslutsfattandet?
  • Vilka frågor är viktiga för unga inför kommunalvalet?
  • Konkreta exempel på lyckade initiativ för att öka ungas valdeltagande

Välkommen med i diskussionen om du är kommunalt anställd eller förtroendevald!

Kaffe med Uffe är ett månatligt diskussionstillfälle där vi tar upp aktuella frågor inom Kommunförbundets intressebevakning.

Kommunförbundets sakkunniga som kan ge mer information

Läs mer om dessa teman

Ett nätverk för dig som jobbar med språk och översättning i kommunsektorn

Kommunförbundet samordnar ett nätverk för översättare i kommunsektorn. Nätverket har också ett diskussions- och mötesforum på Teams.