FAQ

Kan byggnadstillsynsavgift tas ut på förhand i fråga om syner och tillsyn under byggnadsarbetet?

Bygglagen innehåller inte något motsvarande omnämnande som i 145 § i MarkByggL, enligt vilket en avgift för myndighetens uppgifter kan tas ut på förhand. Bestämmelsen i markanvändnings- och bygglagen baseras på ett gammalt rättsfall enligt den tidigare bygglagen. 

Avsikten har dock inte varit att i samband med stiftandet av bygglagen ändra nuvarande praxis, där t.ex. kommande syner (dvs. sådana som anges i tillståndet) kan faktureras samtidigt som tillståndsavgiften.

Miljöministeriet har i samband med behandlingen av ändringen av bygglagen (RP 101/2024 rd) konstaterat för riksdagens miljöutskott att sådana syner som man vet med säkerhet att ska utföras när tillstånd beviljas kan faktureras samtidigt, men myndighetsuppgifter som uppstår under byggnadsprocessen kan inte faktureras på förhand på basis av en uppskattning. Se MM:s bemötande till MiUB 20.11.2024 s. 56 (på finska).

Kommunförbundets sakkunniga som kan ge mer information

Mer om detta ämne på vår webbplats

Fler vanliga frågor inom samma tema